تاریخ آرایشگر و آرایشگاه

تاریخچه آرایشگری و آرایشگاه

در این مقاله میپردازیم به تاریخچه آرایشگاه و ارایشگری.اینکه اولین نشانه ها از این صنعت در چه برحه ای از تاریخ پیشینیان به جا گذاشته شده و چه مسیری را طی کرده تا امروز به اینجا رسیده.ارتباط آرایشگری و  پزشکی چه بوده و همچنین به معنای نماد استوانه ای سه رنگ آبی سفید و قرمز که سر در آرایشگاه ها نصب میشود پی خواهیم برد.نقش هخامنشیان در مد جهانی را بررسی خواهیم کرد و تصاویری از شواهد را برای اولین بار مشاهده خواهیم کرد.

سر آغازِ تاریخچه آرایشگری

در ابتدا به سراغ کلمه میرویم ، Barber (آرایشگر) ،  این کلمه از واژه لاتینِ Barba(باربا) گرفته شده به معنای ریش.گفته میشود در زمان های بسیار بسیار دور ، در قبیله های اولیه شکل گرفته توسط انسان های نخستین ، افرادی با ریش های بلند حضور داشتند که در میان اعضای قبیله از خردمندترین ها بودند و Barba  نامیده میشدند.وظیفه این افراد کوتاه کردن و فرم های خاص دادن به موی افراد قبیله به جهت مقابله با نیروهای شیطانی و بیرون راندن اجنه از باطن هم قبیله ای های خود بوده است . همچنین این افراد در درست کردن دوا و درمان و مرحم نیز متخصص بوده  و در سلامت اعضای قبیله نقش به سزایی داشته اند و از این بابت بسیار مورد احترام سایرین بوده اند.

مصر باستان،اولین وسایل کشف شده در تاریخ آرایشگری

7 هزار سالِ پیش،قدیمی ترین وسایل کشف شده در تاریخ آرایشگری که به تایید باستان شناسان رسیده است.البته وسایل کشف شده شباهتی به وسایل امروزی ندارد.همچنین در سنگ نگاره ها نیز به دفعات تصویر آرایشگران در حال سرویس دهی اشاره شده.برای مثال ، زنی که در حال کوتاه کردن موی یک زن اشرافی به وسیله صدف لبه تیز شده دیده میشود.
شغل آرایشگری در آن زمان یک شغل سلطنتی به حساب می ‌آمده و هر کسی توانایی دسترسی به آرایشگر را نداشته و فقط اعضای خانوداه سلطنتی و درباریان و فرماندهان عالی مقام به آرایشگران دسترسی داشته اند.

این آرایشگران در مصر همانند Barba های قبل از خود کارهای خرافی مربوطه بیرون کردن اجنه و شیاطین با کوتاه کردن و حالت دادن به موها انجام میدادند

یونان باستان،فلسفه و اتاق فکری به نام آرایشگاه

شواهد معتبر  بعدی در تاریخ آریشگری به 3500 سال پیش در  یونان باستان باز میگردد.جایی که اولین گام های تفکر و پرسش گری برداشته شد.مهد ارسطو ،  افلاطون، سوکراتس و بسیاری از فیلسوفان دیگر که نقش به سزایی در دعوت به تفکر بشریت داشتند.
در یونان باستان ریش ، نماد خردمندی  و توانایی افراد بود و این نماد نیاز به رسیدگی داشت.افراد زیادی ریش میگذاشتن و در نتیجه به مرور نیاز به یک مکان برای رسیدگی به ریش و مو  احساس شد.اینگونه بود که اولین آرایشگاه تاریخ با هدف ارائه خدمات حالت دهی و مرتب کردن ریش و مو در جهان در آتن،پایتخت یونان باستان افتتاح شد.همه روزه خردمندان ، دانشمندان و شاعران در آرایشگاه ها  برای دریافت خدمات گرد هم می‌آمدند و وقتی که منتظر فرا رسیدن نوبت خود بودند به بحث در رابطه با عقاید و نظرات و کشفیات اخیر خود و تبادل اطلاعات میپرداختند و اینگونه آرایشگاه ها هرکدام به یک اتاق فکر تبدیل شده بودند و در این دوره آرایشگاه ها و آرایشگران به شدت مورد احترام سایرین واقع شدند.
نکته جالب تر اینکه آرایشگران علاوه بر خدمات زیبایی ، خدمات پزشکی نیز انجام میدادند.از جمله درمان قارچ ها و تهیه دوا و مرحم برای بیماری های خاص.

تاریخ آرایشگری و آرایشگاه
تاریخ آرایشگری و آرایشگاه
تاریخ آرایشگری و آرایشگاه

تغییر مد جهانیان به دست هخامنشیان

حدود سه قرن پیش از میلاد مسیح اسکندر مقدونی ،پادشاه روم ، در پی شکست سنگین خود در لشکر کشی اولش به هخامنشیان دستور داد که تمامی مردم ریش های خود را به طور مداوم از ته بزنند.به این دلیل تعداد آرایشگران بیشتر شد تا دستور اسکندر به خوبی اجرا شود سپس تعداد آرایشگاه ها ، ابتدا در سراسر روم و سپس در کشورهای همسایه و دنیا افزایش یافت.
حال سوال پیش می آید که چرا اسکندر در پی شکست از هخامنشیان چنین دستوری صادر کرده.به این دلیل که یکی از استراژی های هخامنشیان در میانه جنگ تن به تن این بوده که ریش بلند رومیان را میگرفتند، به پایین میکشیدند و سپس شمشیر را در شکمشان فرو میکردند.لذا دستور داده شد که همه رومیان ریش خود را بزنند.و این ریش ها را از ته زدن برای اولین بار در تاریخ در این زمان مرسوم شد.

تاریخچه آرایشگری
تاریخچه آرایشگری

تاریخچه آرایشگری پس از میلاد مسیح

شواهد بعدی ، حکایت از  30 سال بعد از میلاد مسیح دارد . در این زمان شغل مستقلی به اسم پزشکی در بین مردم وجود نداشت علم پزشکی خیلی ابتدایی توسط قدیسان و آرایشگران به عنوان کمک دست کشیشان انجام میشد.کارهای آنها بیشتر درمان زخمی های جنگ و زدعفونی کردن زخم ها بوده.این روند تا 1200 سال پس از میلاد مسیح ادامه داشت تا اینکه آرایشگران شغل جدیدی به اسم جراح آرایشگر خلق کردند و خدمات کوتاهی مو،کشیدن دندان ، حجامت ، ماساژ و نوعی فیزیوتراپی،قطع عضو و معالجه برخی بیماری ها به مردم ارائه میدادند.در این زمان ، آرایشگران به مرفح ترینِ اقشار در اروپا تبدیل شده بودند.

مفهوم نماد ارایشگری (baber pole 💈)

همانطور که گفتیم  حرفه جدید آرایشگران تبدیل شده بود به جراح آرایشگر و خدمات درمانی جنگ جویان زخمی و غیره را بر عهده داشتند.این نماد 3 رنگ از همین جا نشات گرفت : رنگ سفید برگرفته از پارچه سفید یا بانداژ که برای بستن زخم استفاده میشد، رنگ قرمز به معنای رنگ خون و رنگ آبی برگرفته از آبی بودن رگ ها.

فصل آخر - تفکیک پزشکی و آرایشگری

از 1200 سال پس از میلاد مسیح که جراح آرایشگری رواج گرفت ، رفته رفته با افزایش تجاربیات ، انباشت علوم و پیش رفت تکنولوژی، فراگیری تمام تجارب پزشکی برای جراح آرایشگران غیر ممکن شد و این باعث شد که در حوالی سال 1750 میلادی این دو حرفه رسما و برای همیشه از یکدیگر جدا شوند و هرکدام راه خود را تا به امروز پیش گیرند

حرف آخر

بله عزیزان،دیدید که  تاریخچه آرایشگری  به چه صورت بوده.این مقاله توسط مجموعه بوکسیت گرد آوری شده و منابع آن منابع تاریخی به زبان انگلیسی بوده که برای شما ترجمه  شده.اگر از این مقاله خوشتان آمد میتوانید آن را برای دوست آرایشگر خود بفرستید تا او نیز تاریخچه هنر  و حرفه خود را بیشتر بشناسد تا بتواند آینده را زیباتر ترسیم کند.
منابع: blackmail4u.com

londonschoolofbarbering.com

Wikipedia 

4.5/5 - (2 امتیاز)